IAESTE
Η ομάδα μας

Work. Experience. Discover.

Τι είναι η IAESTE;

H IAESTE (International Association for the Exchange of Students for Technical Experience) είναι ένας ανεξάρτητος μη κυβερνητικός οργανισμός, που συναντάται σε πάνω από 80 χώρες, και ο οποίος έχει σκοπό την διασύνδεση των φοιτητών με την αγορά εργασίας μέσα από την εύρεση θέσεων έμμισθης πρακτικής άσκησης στο εξωτερικό. Βρίσκοντας ανταπόκριση σε 3500+ φοιτητές, 3000 εργοδότες και 1000 ακαδημαϊκά ιδρύματα, μέσα από τις θέσεις έμμισθης πρακτικής άσκησης, προγραμμάτων ανταλλαγής και εκδηλώσεων δικτύωσης καταφέρνουμε να επιτύχουμε τη σύνδεση των εργοδοτών που αναζητούν τον κατάλληλο υποψήφιο για μία θέση με τους φοιτητές που κάνουν τα πρώτα βήματα στην καριέρα τους.Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την IAESTE μπορείτε να μεταβείτε στην κεντρική σελίδα της εδώ

Work.

Τα προγράμματα πρακτικής IAESTE προσφέρουν πραγματικά μια έμμισθη θέση εργασίας όπου μπορείτε να αποκτήσετε εμπειρία σχετική με το αντικείμενο των σπουδών σας. Αυτή η εργασιακή εμπειρία αποτελεί ένα δυνατό σημείο στο  βιογραφικό κάθε ατόμου που κάνει τα πρώτα βήματα στην καριέρα του.

Experience.

Η εργασία στο εξωτερικό σου δίνει τη δυνατότητα να ζήσεις την κουλτούρα και τον πολιτισμό της χώρας που θα επιλέξεις. Ακόμη θα έχεις τη δυνατότητα να γνωρίσεις κι άλλα άτομα που πραγματοποιούν την πρακτική τους μέσω της IAESTE καθώς και την τοπική επιτροπή της IAESTE της χώρας υποδοχής.

Discover.

Όχι μόνο θα εξερευνήσεις μία νέα χώρα και θα αποκτήσεις νέους φίλους από όλο τον κόσμο αλλά ακόμη θα ανακαλύψεις πράγματα για τον εαυτό σου, τις γνώσεις και την μελλοντική σου καριέρα. Η πιο συχνή φράση που ακούμε από όσους έχουν πραγματοποιήσει πρακτική με την IAESTE είναι ‘IAESTE changed my life!

Η επιτροπή της Θεσσαλονίκης

Η τοπική επιτροπή της Θεσσαλονίκης είναι μία ομάδα εθελοντών φοιτητών η οποία αποτελείται αυτή τη στιγμή από 32 ενεργά μέλη τα οποία βοηθούν τόσο τους εισερχόμενους όσο και τους εξερχόμενους φοιτητές που πραγματοποιούν πρακτική άσκηση. Ακόμη θέλοντας να προσφέρουμε τα κατάλληλα εφόδια στους φοιτητές πραγματοποιούμε εκδηλώσεις, δράσεις και workshops πάνω σε θέματα σταδιοδρομίας.