Ανακοίνωση θέσεων πρακτικής και αιτήσεις

Διαθέσιμες AC θέσεις

Η IAESTE Thessaloniki κατάφερε να ανταλλάξει 4 θέσεις AC, δηλαδή αποκλειστικά για φοιτητές του ΑΠΘ! Οι θέσεις είναι η ES-2019-0300 για Ηλεκτρολόγο Μηχανικό στην Ισπανία, η RS-2019-1044 για Χημικό Μηχανικό στην Σερβία, η RS-2019-1122 για Αρχιτέκτονα Μηχανικό στη Σερβία, και η CZ-2019-040001 για Μηχανολόγο Μηχανικό στην Τσεχία. Μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες στα συννημένα αρχεία.

Η προθεσμία αιτήσεων για τις AC θέσεις είναι μέχρι και την Τρίτη 19 Μαρτίου.

Διαθέσιμες COBE/FCFS θέσεις

Ακόμα, υπάρχουν πολλές θέσεις COBE/FCFS αναρτημένες εδώ.

Παρακαλούμε δώστε ιδιαίτερη προσοχή στο χρονικό διάστημα κάθε θέσης και στην καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων!

Όταν κοιτάτε μια θέση ελέγξτε αν:

1. έχετε τα απαραίτητα προσόντα: γνωστικό αντικείμενο, συμπληρωμένα έτη φοίτησης, ξένες γλώσσες και τυχόν ειδικές γνώσεις όπως συγκεκριμένα προγράμματα που τυχόν απαιτούνται
  2. η περιγραφή της δουλειάς σας ενδιαφέρει και σας ταιριάζει
  3. είστε διαθέσιμοι σε διάστημα εντός της αναγραφόμενης περιόδου. Εννοείται πως οι ημερομηνίες που θα δηλώσετε πρέπει να είναι μέσα στα όρια του εργοδότη τόσο από πλευράς διάρκειας (πχ 12-24 εβδομάδες), όσο και από πλευράς ημερομηνιών (πχ. Μάιο - Ιανουάριο)
  4. είστε σύμφωνοι με τις πληροφορίες διαμονής: Accommodation will be arranged by (IAESTE, Employer ή Student), και Expected type of accommodation.

Να σημειωθεί ότι το Deadline for nomination αναφέρεται στην οριστική υποβολή των εγγράφων από την IAESTE. Εσείς καλό είναι να κάνετε αίτηση τουλάχιστον 6 μέρες πριν από αυτή, και αν επιλεγείτε θα πρέπει να μας έχετε στείλει τα απαιτούμενα έγγραφα τουλάχιστον 2 εργάσιμες μέρες πριν από αυτή, ώστε να υπάρχει αρκετός χρόνος για διορθώσεις, εάν χρειαστούν.

Λίστα διαθέσιμων θέσεων Ηλεκτρονική αίτηση

Αιτήσεις

Για τις αιτήσεις, χρειάζεται ο κωδικός της θέσης (reference number) και ένα βιογραφικό. Οι αιτήσεις γίνονται ηλεκτρονικά σε αυτόν τον σύνδεσμο. Καλό θα ήταν η θέση για την οποία κάνετε αίτηση να έχει deadline for nomination τουλάχιστον 6 μέρες αργότερα.

Καλό είναι αν η προθεσμία της θέσης είναι σύντομα να αποκτήσετε μια αναλυτική βαθμολογία στα αγγλικά - για erasmus (επειδή μπορεί να αργήσει να βγει) ή και να προετοιμάσετε κάποια από τα άλλα έγγραφα που θα χρειαστούν στη συνέχεια.

Για οποιαδήποτε απορία επικοινωνήστε μαζί μας.

Attachments:
Download this file (CZ-2019-040001_Student.pdf)CZ-2019-040001_Student.pdf[Μηχ.Μηχ]79 kB
Download this file (ES-2019-0300_Student.pdf)ES-2019-0300_Student.pdf[ΗΜΜΥ]80 kB
Download this file (RS-2019-1044_Student.pdf)RS-2019-1044_Student.pdf[Χημ.Μηχ.]80 kB
Download this file (RS-2019-1122-2.pdf)RS-2019-1122.pdf[Αρχ.Μηχ.]109 kB